Sadržaj
Ako je pacijent rezistentan na inzulin, šećer ne može doprijeti do stanica i stoga ostaje u cirkulaciji u prevelikim količinama, osim toga stanice koje proizvode inzulin moraju raditi puno više od normalnog kako bi održale normalnu razinu glukoze u krvi i stoga se dodatno pogoršavaju, što dovodi do opasni začarani krug.
Rizik od dijabetesa tipa 2 moguće je smanjiti gubitkom težine i povećanjem tjelesne aktivnosti.
Ako imate dijabetes tipa 2, gubitak težine i borba protiv sjedilačkog načina života mogu pomoći u održavanju glukoze u krvi pod kontrolom i spriječiti ili odgoditi komplikacije. Gubitak težine i vježbanje također mogu pomoći u smanjenju količine antidijabetika potrebnih svaki dan.
Pokazalo se da gubitak od samo 5-7% svoje težine i bavljenje umjerenom tjelesnom aktivnošću pola sata dnevno, 5 dana u tjednu, može biti od pomoći u sprječavanju ili odgađanju pojave dijabetesa tipa 2.
Moždani udar i koronarna bolest srca
Koronarna arterijska bolest je stanje odgovorno za neispravan rad srca i cirkulacije; u mnogim slučajevima radi se o stvrdnjavanju i sužavanju arterija koje nose krv u samo srce (ateroskleroza).
Ako patite od ovog poremećaja, izloženi ste povećanom riziku od bolesti i događaja kao što su
- srčani udar,
- kongestivno zatajenje srca,
- srčani zastoj,
- angina (bol u prsima),
- aritmija.
Tijekom srčanog udara prekida se dotok krvi obogaćene kisikom u srce i srčani mišić trpi trajna, ponekad smrtonosna oštećenja.Tijekom moždanog udara, krv i kisik koji se tamo prenose ne teku normalno u mozak, uzrokujući paralizu ili čak smrt pacijenta.
Koronarna bolest srca je vodeći uzrok smrti u većini zapadnih zemalja, dok je moždani udar treći najčešći uzrok smrti.
Prekomjerna težina, srčani i moždani udar
Svatko tko ima prekomjernu težinu izložen je većem riziku od bolesti
- hipertenzija,
- visoki trigliceridi,
- dislipidemije:
- visoki LDL (loš kolesterol) kolesterol
- nizak HDL (dobar kolesterol) kolesterol,
Svi čimbenici rizika za srčane bolesti i moždani udar.
Višak masnoće, posebno trbušne, također je odgovoran za proizvodnju proupalnih tvari, a rezultirajuća upala krvnih žila i drugih dijelova tijela može povećati rizik od srčanih bolesti.
Gubitak od 5 do 10 posto svoje težine može smanjiti rizik od koronarne bolesti srca ili moždanog udara. Ako imate devedeset kilograma, onda je dovoljno izgubiti pet kilograma kako biste počeli smanjivati rizik.
Mršavljenjem ćete poboljšati krvni tlak, trigliceride i kolesterol; ojačat ćete srce i cirkulaciju te smanjiti stanje upale u cijelom tijelu.
- Metabolični sindrom
- Metabolički sindrom sastoji se od skupa čimbenika rizika za koronarnu bolest srca i dijabetes povezanih s pretilošću.
Patiti od metaboličkog sindroma znači imati tri ili više čimbenika rizika navedenih u nastavku:
Široki struk. Za muškarce “široka” znači više od jednog metra, dok za žene više od devedeset centimetara.Visoki trigliceridi (ili uzimanje lijekova s visokim trigliceridima). Ako trigliceridi prelaze 150 mg/dL, smatraju se prekomjernim.
Nizak HDL (dobar kolesterol) ili uzimanje lijekova s niskim HDL kolesterolom. Za muškarce “niska” znači ispod 40 mg/dL, dok za žene ispod 50 mg/dL.Hipertenzija ili uzimanje antihipertenziva. Krvni tlak se smatra visokim ako je sistolički (najveći broj) iznad 130 mmHg, dok je dijastolički (najmanji broj) iznad 85 mmHg.
Visok nivo šećera u krvi (natašte) ili uzimanje lijekova za kontrolu šećera u krvi. Vaš šećer u krvi je visok ako prelazi 110 mg/dL. Osobe s metaboličkim sindromom imaju oko dva puta veći rizik od koronarne bolesti srca i pet puta veći rizik od dijabetesa tipa 2 nego opća populacija.
- Prekomjerna težina i metabolički sindrom
- Metabolički sindrom usko je povezan s pretilošću, a posebno s abdominalnom.