Sadržaj
Nerijetko, kao u slučaju Alice, kandidati za bulimiju doživjeli su iskustva seksualnog zlostavljanja u obitelji. Poremećaji hranjenja u dojenčadi i djece.
Najčešći poremećaji u djece su:
- anoreksija
- poremećaj selektivnog i restriktivnog ponašanja u prehrani
- pretilost u djetinjstvu
Anoreksija u djeteta
Razlikuje se od adolescentne anoreksije zbog psiholoških razloga koji stoje iza nje. Smanjen unos hrane nije povezan s pretjeranim strahom od debljanja, već s drugačijim strahom. Često je taj strah posljedica traumatske epizode ili se doživljava kao takav – najčešći slučaj je strah od gušenja od hrane.
U dobi od deset godina, Katia je progutala zalogaj koji je bio prevelik da bi se progutao, ali i izbačen tijekom piknika. Poteškoće s disanjem koje su rezultirale bile su pojačane njegovim strahom.
Djedovi i bake i roditelji, ništa manje uznemireni od djeteta, ne mogavši razriješiti situaciju, pohitali su na hitnu bolničku pomoć, srećom nedaleko, gdje je situacija sretno razriješena. Međutim, ova epizoda je ostavila snažan strah u Katiji i ostatku obitelji.
- Od tog dana djevojčica je postupno izbacila razne namirnice za koje se bojala da bi mogla izazvati novu epizodu.
- Ograničenje u hrani nastavilo se i nakon godinu dana, a Katia je bila izrazito slabašna. Ako se produži tijekom vremena, ovaj poremećaj može čak ugroziti rast.
Restriktivni i selektivni poremećaj prehrane
Poremećaj selektivnog ponašanja u unosu hrane je široko rasprostranjen. To su djeca koja jedu samo određene vrste hrane. Na primjer, polukruta hrana kao što su smoothieji ili hrana za bebe.Do 4 godine prilično je uobičajeno među djecom nevoljkost prema novoj hrani i dobru dozu selektivnosti u hrani koju jedu.
Međutim, ako ograničenja postanu prevelika i ako se pojave nutritivni nedostaci, ulazimo u tzv. izbjegavajući/restriktivni poremećaj unosa hrane čak i ako je djetetova težina potpuno normalna.
Pretilost u djetinjstvu
Posebno je rasprostranjena u našoj zemlji. Podaci Istata iz 2019. govore da je u dvogodišnjem razdoblju 2017.-2018. 25,2% stanovništva u dobi od 3 do 17 godina imalo prekomjernu tjelesnu težinu. Spolne razlike su značajne (27,8 za muškarce naspram 22,4 za žene), kao i one između sjevera i juga (sjeverozapad 18,8 naspram 32,7 juga).
Nadalje, gotovo 10% djece je pretilo.
- Za razliku od odrasle osobe, indeks tjelesne mase (BMI Body Index Mass) nije dovoljan za definiranje radi li se s pretilim djetetom i u kojoj je mjeri problem, već je potrebno koristiti posebne referentne tablice.
- Kao i kod odraslih, čak i djece, pretilo ne znači nužno poremećaj prehrane. Međutim, pretilost u djetinjstvu ne treba smatrati samo rezultatom loše prehrane, slabe tjelesne aktivnosti ili genetske predispozicije.
Pretilost u djetinjstvu često je posljedica emocionalne prehrane. Odnosno, dijete nastoji jelom neka emocionalna stanja „držati podalje“. Može se kretati od povremenog ili kontinuiranog ribanja do kompulzivnog pijanja s gubitkom kontrole. Takva ponašanja obično se skrivaju i negiraju, ne samo zbog straha od posljedica (prijekori roditelja) nego i zbog osjećaja srama koji često prati prejedanje. No, pretila djeca često ostavljaju tragove svog “pojedenog”: papire skrivene u labirintu kuće, mrvice razbacane tu i tamo, hladnjake i smočnice opljačkane.
Blog