Probleme s uvrštenjem na listu mogle bi imati Srbija i BiH, koje tvrde da i oni zaslužuju dugi nokat. Slovenija je s gnušanjem rekla da nema takvih optužbi i da običaj prepušta Hrvatskoj.
- UDIO
- Google + 0
- Pošaljite emailom
- NOKAT UNESCO-V BAŠTINA
- Dugi nokat
Dugi nokat zasigurno će u utorak biti službeno urezan na UNESCO-ov popis svjetske nematerijalne kulturne baštine. Nakon što smo očuvali, da spomenemo nekoliko točaka, čipku, brojne crkvene procesije, zvončare, bećarac, lički stisak ruke i alku, došlo je vrijeme za izvrsno staro prilagođeno puštanje noktiju na mali prst. Početak ovog prilagođenog i objektivnog još uvijek je tema kliničkog istraživanja, ali i različitih teorija.
– Neki tvrde da je personalizirano došlo iz Carstva Podnožja, a također je impliciralo da dolazi iz elite koja ne sudjeluje u ručnom radu. Drugi opet kažu da je personalizirano proizašlo iz domišljatosti naših pojedinaca koji su se pravilno namjeravali riješiti šmrcova iz nosa i voska iz ušiju, pa je mala lopata na bazi malog prsta besprijekorno poslužila upravo za to. Dugačak nokat danas je i znak pripadnosti eliti, eliti koja šmrka kokain, jer dugi nokat pomaže u konzumiranju tog poroka – priča Živko Tutić, profesor etnologije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
Jedna od najpoznatijih teorija o tome čemu služi dugi nokat je uklanjanje ostataka janjetine između zuba, pomoć različitim majstorima sitnim vijcima, a neki misle da je dobar za čišćenje rektuma čak i dosadnija defekacija.
Iako je za uvrštenje UNESCO-a potrebno samo glasovanje primarnog odbora, zapravo se šuškalo da BiH, a ni Srbija, neće dopustiti da se dugi nokat navodi isključivo za hrvatsku nematerijalnu kulturnu baštinu zbog činjenice da je proizvodnja po narudžbi značajno aktivna. među njihovim stanovništvom.
Blog